Pirmdiena
21.01.2019
14:24
Kalendārs
«  Aprīlis 2015  »
PrOTCPkSSv
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
1991.BDMB draugi
Meklēšana
Sociālie tīkli
Statistika

1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrība (BDMB)

Sākums » 2015 » Aprīlis » 24 » Vēstures stunda par 1991.gada barikāžu laiku Rēzeknes vidusskolas 4.klasēm
21:57
Vēstures stunda par 1991.gada barikāžu laiku Rēzeknes vidusskolas 4.klasēm

Pirmā vēstures stunda 4.klasēm par 1991.gada barikāžu laiku notika 27. janvārī Zaķusalā.

Pēc tikšanās ar barikāžu dalībniekiem Zaķusalā bērni izteica vēlēšanos vēl vairāk uzzināt par barikāžu notikumiem  1991.gada janvārī, piebilstot, ka gribētu atkal tikties ar „īstiem barikāžu dalībniekiem”.

Tāpēc 30. martā skolā ieradās četri Zemessardzes Studentu bataljona zemessargi, kuri ir arī 1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības biedri – Tatjana Liepkalne, Laura Liepkalne, Zigfrīds Romka un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, 1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Ozols.

Pirmā rinda no kr.puses - J.Ozols, Z.Romka, T.Liepkalne un otrā rinda no kr.puses L.Liepkalne, I.Medne

Pasākums, kas sākās ar Latvijas valsts himnu, bija gan svinīgs, gan izzinošs, gan pamācošs, gan audzinošs.

Lai gan temats bija tas pats, kas janvārī, izklāsts šoreiz bija savādāks. Barikāžu dalībnieku stāstījumi tika papildināti ar vēsturiski izglītojošajiem videomateriāliem un fotogrāfijām par barikāžu notikumiem gan Rīgā, gan Viļņā.

Bērniem tika parādīta armijas ķivere un gāzmaska. Tika stāstīts par gāzmaskas nozīmi un nepieciešamību barikāžu laikā, parādīja, kā to pareizi uzvilkt. Lielākā daļa bērnu par dzeloņdrātīm bija tikai dzirdējuši vai fotogrāfijās redzējuši, bet tagad varēja ne vien apskatīt, bet arī aptaustīt.

Tatjana Liepkalne pastāstīja arī par 1941.gada un 1949.gada deportācijām, par izsūtīto cilvēku dzīvi ieslodzījumos un Sibīrijā. Lai gan iepriekšējā nedēļā audzināšanas stundās tika runāts par šo tematu, bērniem vienalga ir grūti izprast šos baisos notikumus. Arī pēc atbildēm uz daudzajiem – kāpēc?.

Savukārt Jānis Ozols, kā topošiem savas valsts aizsargiem, skolēniem pastāstīja par Zemessardzi un Jaunsardzi, mudinot viņus jau tagad izmēģināt savus spēkus Jaunsardzē.

Pēc tikšanās Zaķusalā bērni bija rakstījuši savas pārdomas par redzēto, dzirdēto, uzzināto par 1991.gada barikāžu notikumiem. Citi mēģināja izpausties zīmējumos. Kā bērniem veicās, vērtēja 1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrība. Pasākumā skolā 8 bērniem tika pasniegti diplomi un atzinības raksti par veiksmīgāk izklāstītajām domām un izpratni par šiem notikumiem. Klasēm tika pasniegtas Zemessardzes Studentu bataljona sarūpētās dāvanas – Zemessardzes kalendārs un grāmata „LR Zemessardzei 20”.

Nākamajā dienā pēc tikšanās ar barikāžu dalībniekiem vēlreiz pārrunājām, kā bērni ir izpratuši šo notikumu norisi, nozīmi.

Tāpat, kā pēc viesošanās Zaķusalā, arī šoreiz bērniem radās jautājumi – Cik cilvēku piedalījās barikādēs? Kas organizēja barikādes? Kāpēc Latvijā barikāžu dalībniekiem nebija ieroču? Vai bija grūti nosargāt Latviju?

Daudz jautājumu arī saistītu ar zemessardzi un armiju – Kur un kā zemessargi trenējas? Kā notiek mācības? Vai meitenēm un puišiem zemessardzē ir visiem vienādi jādarvojas, vai ir kāda atšķirība? Kur var apskatīt armijas ieročus un kara tehniku?

Tas nozīmē, ka bērni vēlreiz labprāt tiktos ar barikāžu dalībniekiem un zemessargiem.

Mēs, Rēzeknes 1.vidusskolas 4.a un 4.b klases skolēni un audzinātājas vēlreiz izsakām pateicību 1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības biedriem - Laurai Liepkalnei, Tatjanai Liepkalnei, Zigfrīdam Romkam un biedrības valdes priekšsēdētājam Jānim Ozolam par mums atvēlēto laiku un piedāvāto tikšanos, par brīnišķīgi noorganizēto un novadīto Latvijas vēstures stundu. Īpašu pateicību izsakām Zemessardzes Studentu bataljona komandierim pulkvežleitnantam Mārim Robežniekam, kaprālim Jānim Iesalniekam un pārējam personālsastāvam par atbalstu un sarūpētām dāvanām.

Lai Jums veiksme un izturība, turpinot bērnu un jauniešu izglītošanu par tik nozīmīgajiem notikumiem mūsu valsts vēsturē kā barikāžu laiks 1991.gada janvārī!

Rēzeknes 1.vidusskolas skolotāja Ingrīda Medne

Skatījumu skaits: 888 | Pievienoja: osa | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]