Pirmdiena
29.04.2024
18:40
Sadaļas kategorijas
Avīžu raksti [2] Dažādi raksti [3]
Avīžu raksti - Arhīva materiāli [8]
1991.BDMB dažādi materiāli (līdz 2011.g.)
1991.BDMB draugi
Meklēšana
Sociālie tīkli
Statistika

1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrība (BDMB)

Rakstu katalogs

Sākums » Raksti » Barikāžu atceres pasākumi » Avīžu raksti - Arhīva materiāli

Kad uzvarēja gara un brīvības alku spēks
19. janvārī barikāžu piemiņas pasākumā iesvētīja 1991. gada barikāžu aizstāvju Mārupes biedrības karoga
 
19. janvārī Mārupes pagastā notika 1991. gada barikāžu piemiņas pasākumi.
 
Tā kā barikāžu pirmā upura Roberta Mūrnieka pēdējā atdusas vieta ir Mārupes kapi, ik gadu tur norisinās piemiņas brīdis, kurā vienmēr klāt ir ne tikai R. Mūrnieka tuvinieki, 1991. gada barikāžu fonda pārstāvji ar priekšsēdētāju Renāru Zaļo, Mārupes pagasta vadība, politiķi un 1991. gada barikāžu aizstāvju Mārupes biedrības valde, bet arī Mārupes vidusskolas skolēni ar direktoru Jāni Lagzdkalnu, kurš cenšas savos audzēkņos ieaudzināt patiesu patriotismu. Var redzēt, ka šie jaunieši neierodas tikai tāpēc, ka kāds to licis, bet nopietni ieklausās savu vecāku un vecvecāku stāstītajā par barikāžu notikumiem. Šogad baltu ziedu vītni Robertam Mūrniekam bija atveduši arī mazsalacieši, kuri pirms 16 gadiem apsargāja Vecmīlgrāvja tiltu.
 
Kaut arī nereti kāds izsakās skeptiski par 1991. gada barikāžu piemiņas zīmes vērti, jo tie cilvēki, kas barikāžu dienās visvairāk riskēja ar savām dzīvībām un veica tiešām nozīmīgus uzdevumus, šodien nevēlas par to runāt, bet citi lepojas ar svešām spalvām, pierakstīdami sev lielus nopelnus un atrašanos visnozīmīgākajos barikāžu objektos. Mārupieši janvāra vidū Mārupes kultūras namā uz 1991. gada barikādēm veltīto atmiņu vakaru, kurā tiek pasniegts arī šis valsts apbalvojums, pulcējas katru gadu arvien kuplākā skaitā.

 
Svinīgā pasākuma dalībniekus uzrunāja Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis.
 
Šogad pasākums notika jau piekto reizi pēc kārtas. Ja pirmos gadus kultūras nama zāle pulcēja dažus desmitus cilvēku, tad jau pagājušajā gadā barikāžu fonda prezidents Renārs Zaļais teica, ka mārupiešiem jābūvē lielāks kultūras nams, jo svinīgajā daļā cilvēki stāvēja kājās. Arī šogad zāle bija ļaužu pilna. Atmiņu ugunskurs tika iedegts ar emocionālu mirkli – pēc Latvijas himnas atskaņošnas Rīgas Lutera draudzes mācītājs Kaspars Simanovičs iesvētīja 1991. gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības karogu. Zīmīgi, ka simbola dzimšanas diena – 16. janvāris – sakrīt ar barikāžu pirmā upura tīrainieša Roberta Mūrnieka nāves datumu.
 
Vakaru vēl iespaidīgāku un saviļņojošāku tiem 35 barikāžu aizstāvjiem, kas saņēma 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmi, darīja tas, ka apbalvojumus pasniedza Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājs, 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmes valdes priekšsēdētājs Indulis Emsis, Barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais un Saeimas protokola nodaļas vadītāja vietniece Zane Rukmane.
 
I. Emsis sacīja: "Laiks rit, ar katru brīdi mums barikāžu dienu notikumi atmiņā kļūst bālāki, izplūdušāki kā jau viss šai pasaulē, laikam ejot, bet barikāžu dienu un piemiņas zīmes nozīme pieaug ar katru dienu. Mainās paaudzes, mūsu vecuma ļaužu, kas bijām toreiz uz barikādēm, kļūst mazāk, vietā nāk jaunā paaudze. Viņi par barikādēm drīz vien varēs uzzināt tikai no vēstures liecībām – filmām, fotogrāfijām, rakstiem.

 
Piemiņas brīdī pie Roberta Mūrnieka kapa piedalījās barikāžu aizstāvju Mārupes biedrības valde priekšsēdētāja Jāņa Ozola vadībā (trešais no kreisās), viesi no Mazsalacas (priekšplānā), Barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais (trešais no labās), Mārupes pagasta vadība un Mārupes
vidusskolas skolēni.
 
Jūs, kas esat šai zālē, bijāt tur klāt, redzējāt, kā tas notika. Mūsu pienākums ir savas zināšanas nodot nākamajām paaudzēm kā vēstījumu, kā leģendu par tādu brīnumu, kas ir noticis Latvijā – barikādes ne katru dienu tiek veidotas. Zinām tikai dažus gadījumus, piemēram, Parīzes barikādes, kad dzima demokrātiskas iekārtas aizmetņi. Tagad pazīstam arī savas 1991. gada barikādes, kurās tika noturēta vārā, jaunā, atjaunotā Latvijas valsts ar jūsu spēku – cilvēku gara un brīvības alkām, bez ieročiem.
 
Nekad neesmu juties tik droši Rīgā, kā toreiz, iznākot no Augstākās padomes un ejot pāri Doma laukumam, kurā dega ugunskuri. Visnedrošākajā laikā, kurā man bija tas gods dzīvot, jutos visdrošāk. Vai tas nav paradokss? Īstenībā to var izskaidrot: ja cilvēku sirdis pukst vienotā ritmā gan tiem, kas bija valdības namā, gan Augstākajā padomē, gan tiem, kas bija pie ugunskuriem vai brauca ar tehniku uz Rīgu, gan tiem, kas aizstāvēja pozīcijas citos Latvijas jutīgos punktos, ja tas viss notiek unisonā, tā ir tāda mūzika, kuru neviena pasaules lielvara nevar salauzt. To nodemonstrējām pasaulei. Tagad zinām, ko nozīmē nevardarbīga pretošanās.
 
Šodien Latvija ir neatkarīga valsts, un šis ieguvums ir tik liels, ka gribētu, lai mēs to mācētu pateikt saviem bērniem, kuriem reizēm šajā globālajā pasaulē zūd orientieri, valsts jēdziena svētums, nozīmīgums. Aicinu mūs visus nodot tālāk šo pieredzi, kā atgūt neatkarību ar dziesmām, gribu un vienotību.”
 
Pēc 1991. gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības ierosinājuma, turpinot pagasta padomes tradīciju apbalvot ar atzinības rakstu mārupiešus, kas devuši nozīmīgu ieguldījumu pagasta attīstībā un sabiedriskajā dzīvē, tika sveikts biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Ozols, bez kura iniciatīvas nebūtu piešķirtas daudzās barikāžu piemiņas zīmes. Ar Mārupes pagasta padomes pateicības rakstiem, ko pasniedza Mārupes pagasta padomes priekšsēdētāja Līga Kadiģe un priekšsēdētājas vietnieks Ivars Punculis, teikts paldies cilvēkiem, kas ar savu atbalstu Mārupes barikāžu biedrībai sekmējuši vēstures saglabāšanu – Tatjanai Liepkalnei, Guntai Bogužai, Jurim Krāniņam, Dzintrai Bērziņai, Agrim Bērziņam, Sandrai Gaidei un Dacei Štrodahai.
 
Mārupes biedrība nodibinājusi arī savu apbalvojumu – piemiņas medaļu, kura piešķirta 29 cilvēkiem. Sirsnīgo vakaru skanīgu darīja Mārupes sieviešu vokālais ansamblis "Dzelde” un jauktais koris "Mārupe”, kuru vairāki dalībnieki arī piedalījušies barikādēs un saņēmuši piemiņas zīmi. Pēc svinīgās daļas atmiņu vakars turpinājās visiem iemīļotu dziesmu pavadījumā, ko izpildīja Kalvis Ozoliņš.
 
Paldies!
1991. gada barikāžu aizstāvju Mārupes biedrības valde saka mīļu paldies Mārupes pagasta padomei par atsaucību 1991. gada barikāžu notikumu 16 gadu atceres svinīgā pasākuma organizēšanā šā gada 19. janvārī.
 
Mīļš paldies Mārupes vidusskolas skolēniem par piedalīšanos atceres pasākumā Mārupes kapos.
 
Sirsnīgs paldies Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājam, 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmes valdes priekšsēdētājam Indulim Emsim, Barikāžu muzeja direktoram Renāram Zaļajam un Saeimas protokola nodaļas vadītāja vietniecei Zanei Rukmanei par mārupiešiem veltīto laiku.
 
Mīļš paldies kultūras nama direktorei Irai Kraujai-Dūdumai par sirsnīgo un iejūtīgo dzejas sniegumu un svinīgā pasākuma organizēšanu, avīzes "Mārupes Vēstis” redaktorei Zandai Melkinai par sniegto atbalstu vakara organizēšanā un norisē, sieviešu vokālajam ansamblim "Dzelde” un tā vadītājai Sandrai Gaidei, jauktajam korim "Mārupe” un diriģentiem Ingai Voroņenko un Kalvim Ozoliņam, Katei Krollei par kultūras nama zāles svinīgo svētku noformējumu.
 
Paldies par mūsu pasākuma atbalstīšanu Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes centram, kā arī Zemessardzes studentu bataljonam.
 
Paldies SIA "Daiļrade RC” par karoga un SIA "Kalvis” par piemiņas medaļu zīmotņu izgatavošanu.
 
1991. gada barikāžu aizstāvju Mārupes biedrības valde


Avots: http://www.aprinkis.lv/arhivs/407457/?from=0#komentari
Kategorija: Avīžu raksti - Arhīva materiāli | Pievienoja: osa (13.02.2011) | Autors: Mārupes vēstis, 2007.gada 17. febru
Skatījumu skaits: 1207 | Komentāri: 12 | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]