Pirmdiena
29.04.2024
18:44
Sadaļas kategorijas
Avīžu raksti [2] Dažādi raksti [3]
Avīžu raksti - Arhīva materiāli [8]
1991.BDMB dažādi materiāli (līdz 2011.g.)
1991.BDMB draugi
Meklēšana
Sociālie tīkli
Statistika

1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrība (BDMB)

Rakstu katalogs

Sākums » Raksti » Barikāžu atceres pasākumi » Avīžu raksti - Arhīva materiāli

Mārupē pasniedz barikāžu piemiņas zīmes
Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi 17. janvārī saņēma 105 vēsturiskā pasākuma dalībnieki.
 
Svinīgo pasākumu apmeklēja Mārupes un apkārtējo pagastu barikāžu dalībnieki, kultūras dzīves organizatori, esošās un bijušās militārpersonas, kā arī jaunsargi. Katras zīmes pasniegšana tika pavadīta ar skaļiem aplausiem, bet starplaikos muzikālus priekšnesumus sniedza Mārupes sieviešu vokālais ansamblis "Dzelde”.
Barikāžu dalībnieka piemiņas zīme ir Latvijas Republikas valsts apbalvojums, kas izveidots, lai godinātu barikāžu dalībniekus. Piemiņas zīmei ir piešķirts valsts apbalvojuma statuss. Pirmā šāda veida zīme tika pasniegta pirms 13 gadiem, un līdz šim apbalvoti 20 820 barikāžu dalībnieki.
 
Barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības karogs
 
Barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Ozols uzskata, ka valsts kopš barikāžu laika attīstās pareizā virzienā, taču ir lietas, ko vajadzēja darīt citādāk.
 
Dežūra pie Pulvertorņa
"Barikāžu laikā es strādāju agrofirmā "Mārupe”. Darba vieta atļāva pēc darba laika beigām doties uz barikādēm. Es tur biju 13. un 15. janvārī. Vajadzēja dežūrēt pa nakti – no plkst. 20.00 līdz 6.00. Katram bija savi objekti un agrofirmas "Mārupe” autobuss, un mana vieta bija pie Pulvertorņa. Mēs arī atzīmējām dežūru laikus un vietas. Taču uz vietas visu laiku nesēdējām, bet staigājām pa citiem Vecrīgas objektiem, bijām Doma laukumā, satikām Medicīnas akadēmijas personālu un studentus. Iepazināmies ar daudziem citiem barikāžu dalībniekiem, arī līdz Saeimai aizgājām. Mans brālis atbrauca un teica, ka nelaidīs mani vienu: ja es braukšu, tad viņš arī. Brālis bija ar mieru braukt kā brīvprātīgais, un rezultātā mēs ar viņu pavadījām visu nakti Doma laukumā. Tādā veidā sanāca arī ģimenes solidaritāte,” RAA stāsta Mārupes iedzīvotājs un barikāžu dalībnieks Jānis Matvejevs.
Viņš seko līdzi arī šodienas aktualitātēm un pēdējās nedēļas notikumiem, taču norāda, ka starp kādreizējiem un tagadējiem janvāra notikumiem ir daudz atšķirību. "Tas, kas notika šogad 13. janvārī, ir visīstākais huligānisms. Sēdēju pie televizora un tvēru katru notikumu. Izbrīnīja, ka bija tik maz policistu. Mēs protam skaitīt, un attiecība ar huligāniem nebija proporcionāla. Tāpat nav skaidrs, kāpēc dažiem policistiem neļāva iet formās uz šo pasākumu. Teica, ka viss būs labi apsargāts, bet izrādījās, ka nav neviena policista. Tas liek aizdomāties, ka spēle nav tīra. Arī tik liela visatļautība jauniešu vidū nav nekas labs. Es neietu laupīt veikalu nekādos apstākļos, bet, ja cilvēks tā dara, tad viņu vienkārši ir žēl,” izsakās J. Matvejevs.
 
Piemiņas zīmes saņēma Jānis un Aija Matvejevi. Jānis Matvejevs 1991. gada janvārī ar agrofirmas "Mārupe” autobusu devās uz dežūras vietu pie Pulvertorņa.

Jāpaaugstina dzīves līmenis valstī
"Jā, es arī piedalījos barikādēs. Man bija 10 gadu, un es aizbraucu līdzi tēvam uz Zaķusalas studiju. Atceros pašu studiju, Zaķusalu un barikādes. Taču tas arī viss, jo mani ātri aizveda mājās. Es tur pavadīju vienu vakaru. Nenožēloju, ka tur biju. Ja šodien būtu tāda situācija, visdrīzāk darītu to pašu,” RAA stāsta Nauris Ozols no Mārupes, kurš ir viens no jaunākajiem piemiņas zīmi saņēmušajiem.
"Latvija ir attīstījusies, un vienmēr jau var teikt, ka kaut kas nav izdarīts. Taču mēs esam gājuši uz priekšu. Celtniecība ir attīstījusies, bet rūpniecībā daudz ir zaudēts. Toreiz, 1990. gadu sākumā, bija Jelgavas "RAF”, Rīgas vagonu rūpnīca. Tas viss likvidēts. Zemes tiek apbūvētas, lauksaimniecība iet mazumā, jo vietējā produkcija ir dārga,” tā uzskata 1991. gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības valdes priekšsēdētājs un viens no pasākuma organizatoriem Jānis Ozols, komentējot valsts attīstību kopš barikāžu laika. Ozols uzskata, ka izvēlētais virziens ir pareizs, taču nevajadzēja sagraut rūpniecību un lauksaimniecību. Viņš norāda, ka latviešiem vienmēr ir patikuši lauku darbi, un arī tas ir viens no iemesliem lauksaimniecības attīstīšanai. Biedrības vadītājs arī min, ka valstī ir jāpaaugstina vispārējais dzīves līmenis, tad arī būs mazāk neapmierinātu cilvēku.

 




Avots: http://www.aprinkis.lv/arhivs/413991/?archiveDateSelected=20.1.2009
Kategorija: Avīžu raksti - Arhīva materiāli | Pievienoja: osa (12.02.2011) | Autors: Oskars Štrodahs, 2009. gada 20. jan
Skatījumu skaits: 1124 | Komentāri: 1 | Reitings: 5.0/2
Komentāru kopskaits: 1
1 osa  
0
"Barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības karogs" - tas nav karogs, bet mūsu biedrības Vimpelis! Avīzē tika pieļauta kļūda, nosaucot Vimpeli par karogu.
Kā izskatās karogs var apskatīt mūsu mājas lapā sadaļā - 1991.BDMB karogs.

Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]